Ugrás a fő tartalomra

Min dől el a sikeres felvételi?

Most fogalmazódott meg bennem ez a gondolat, hogy leírom véleményem szerint, min dől el a felvételi, mitől lesz sikeres.

Sajnos, van egy rossz hírem azoknak, akik nem szeretik a matekot.... Mert szerintem ezen múlik a sikeres felvételi!!
A tapasztalatom és a statisztika is azt mutatja, hogy a magyar felvételin sokkal jobban teljesítenek a diákok, mint a matekon. Ennek több oka is van:


  • a magyart elsőnek írják
  • a magyarra jobban készülnek, s mivel több a befektetett energia, így jobban is sikerül
  • pozitívabban állnak hozzá, úgy érzik, ez jól fog sikerülni
  • könnyebben megoldhatónak gondolják 

Így az eredmény általában egy 40 pont körüli magyar felvételi lesz. A mi valljuk be, jó eredmény, hisz 80%-os teljesítményről beszélünk. 

Ezután jön a sorsfordító matek, a mindenki nagy "kedvence". 

S ez sajnos nem szokott ugyanilyen eredménnyel zárulni, mert:

  • még jobban izgulnak a diákok, mert ez a matek
  • 2.-nak írják, így már az agyunk nem működik gőzerővel 
  • nem szeretik rész jön
  • kevésbé készültek rá, mert nem szeretik, úgysem fog menni, nem vagyok jó matekból, én nem ilyen suliba megyek... stb. kifogások miatt
  • negatívan állnak az egészhez, már a kifogásokból is látszik
  • nehezen megoldhatónak gondolják 

Pedig ha belegondolsz, ennek nem így kéne lennie. A matek is egy tantárgy,ugyanolyan, mint a magyar. A magyarnál és a mateknál is az eddigi tudásodat kérik számon. 

Így ha belegondolunk, ahogy sikerül a matekod, az fogja eldönteni, hogy hova is vesznek fel, mert nem csak te vagy egyedüli, aki meg tudja írni 40 pont körül a magyart, hanem még több tízezren. 
A diákjaimnak azt szoktam mondani, hogy egy 30 pontos matek, az már elegendő egy jobb suliba is. Tehát ezt a számot kell belőni célnak, MINIMUM! 

Nézzük is meg, hogyan érdemes gondolkodni:
  • szintén azt látom, hogy 1 feladat, az utolsó, nem szokott menni a diákok 90%-ának. Ami 6-7 pontot ér. Így elkönyvelhető, hogy ez a pont nem lesz meg, így már csak 43-44 pontról indulunk. 
  • Maradt 9 feladat, amiből össze kell szedned a 30 pontot. Így 75%-os teljesítményről beszélünk. Amibe, ha belevesszük, hogy már elfáradtál, akkor is bőven teljesíthető. 
  • Ez kb. 6-7 hibátlanul vagy 1 pontvesztéssel lévő feladatokból jön össze. Szerintem ez teljesíthető, mert a felvételi gyorstuning 1.0-t is úgy állítottam össze, hogy a leggyorsabban és a legkönnyebben megoldható feladatokat szedtem össze, amivel könnyű pontot szerezni. Ha csak ezeknek a pontjait nézem, 20-24 pontról beszélünk. S ehhez már csak pár pontot kell szerezni, hogy meglegyen a 30! :) 
Remélem így már nem is tűnik olyan vészesnek az egész. 
Még van időd csiszolni egy kicsit a matekodon, még van 2 hétvége a felvételiig. 

Kezdj neki minél előbb!

Sikeres felkészülést!

Tóth Eszter, Matekedző 

Megjegyzések

Letölthető ajándék munkafüzet

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Egy újabb hiba a felkészülés során

Sok tanítványomnál előfordult már ez a súlyos hiba, amit elkövettek. Főleg olyanoknál, akik maximális eredményre akarnak törekedni, hogy minél jobban sikerüljön a felvételi, s nem veszik észre, hogy ez nem fog jó eredményre vezetni a továbbiakban. Ezt a hibát pedig a pontozásnál lehet elkövetni, mégpedig az egyik "kedvenc " mondatom miatt, ami ez: "Ha a felvételiző a feladat megoldása során valahol hibásan számolt, akkor arra az itemre nem kap pontot, de ha azzal az értékkel helyesen számolt tovább, akkor a megfelelő pontokat kapja meg." Miért is mondom azt, hogy ez probléma? Mert ezáltal önámításba esnek a diákok, hogy milyen jó felvételiket írnak, "Írtam egy 32 pontosat". Közben pedig, amikor átnézem ez nem is 32 pontos , hanem sokkal kevesebb, hisz nem jött ki a jó eredmény. Nem tudom, hogy ez miért van a felvételiben, vagyis csak sejtem, mert ha ez nem lenne, még rosszabb eredmények születnének....s így próbálnak kicsit kompenzálni Nem igazán

A ceruza nem a barátod

A felvételi felkészülés során az egyik nagy ellenséged lehet a ceruzád. Igen, sajnos jól olvastad, a ceruzád. Számos diák van, akik ceruzával dolgoznak a feladatok megoldása közben. Sőt még az iskolában is még a ceruzát használják matekórán, amit nem tartok jónak, mert középiskolában mindig tollal kell írni, így ideje elkezdeni átszokni a toll használatára. Sok diákomnál tapasztalom, hogy nem úgy teljesít egy feladatot, mintha tollal oldaná meg. Hogy miért is van ez, itt összeszedtem pár dolgot: Miért is jó ha ceruzát használunk? mert tiszta, rendezett képet kapunk a feladatnál olyan, mintha tökéletes lenne a feladat megoldásunk, nem látszik, hogy hibáztunk ha hibázunk, akkor könnyedén kijavíthatjuk.  Véleményem szerint, miért is rossz, ha ceruzát használunk? azt mutatja, hogy mi mindig tökéletesen dolgozunk nem lehet nyomon követni a fejlődést a feladatoknál ha tanárhoz jársz, nem tud segíteni abban, hogy mit fejlesszél, mert nem látja, hogy hol szoktál hibáz