Ugrás a fő tartalomra

Egy rég elfeledett cimbora ...

Mára egy rég elfeledett cimborával ismerkedünk meg újra, akivel alsóban találkozhattál, 3. osztályban. Valaki szerette, valaki nem, mert csak a gond volt vele, de nem is sejted, hogy a felvételinél milyen hasznodra lehet, pedig már nem nagyon használjuk az órákon.

Ő pedig nem más, mint a becslés.

Ha olyan tanárod volt, aki rengeteg feladatot adott, akkor rengeteget becsülhettél alsóban. Egy feladat akár összeadásról, vagy kivonásról volt szó, ez volt az első, amit meg kellett csinálni.
Sokszor láttam a diákoknál, hogy nem végezték el a becslést, hanem kiszámolták az eredményt, s nagyjából belőtték a becslést. Ez ha  belegondolunk több okból sem jó, mert


  • ez azt jelenti, hogy nem tanult meg becsülni. Nehéznek érezte,s a könnyebb utat választotta
  • kevesebbet számolt fejben, így valószínűleg a fejszámolása nem jó
  • nem tudta ellenőrizni a feladatot, ami az egésznek a lényege lett volna!
  • Nem tanulta meg, hogy mi is a becslés haszna, hogy miért is használjuk! 

Egy saját példát hozok, hogy én miért is szeretem alkalmazni a becslést a munkám során. 
Amikor épp nem tudok úgy koncentrálni munka közben, s a diák megkérdezi, hogy ez az eredmény jó, s nincs kedvem fejben kiszámolni, akkor gyorsan végzek egy becslést, hogy megnézzem, hogy közelít e az eredménye a becsléshez. Ezzel időt spórolok, s egyfajta bizalom is a diák felé, hogy biztos jól dolgozott, így csak ezzel a módszerrel ellenőrzöm le. 

Nézzünk pár példát:

123+256 = 

Becslés: 100+250= 350 kb. 350 körüli számot várunk.

1560-236= 

Becslés: 1500-200= 1300 körüli számot várunk. 

13*38=

10*40= 400 körüli eredményt várunk. 

Amint látszik, nem mindig követem a becslés szabályát, a kerekítést. Úgy kerekítek, hogy kényelmes legyen vele számolni, s könnyen el lehessen végezni fejben a műveletet. 

S hogy miért is hasznos ez számodra? Mert a tapasztalat azt mutatja, hogy nem lesz időd ellenőrizni a felvételin, így a leggyorsabb módja annak, hogy mégis csekkold az eredményed, az a becslés! 
Túl sokszor láttam már irreális eredményeket,amik egy becsléssel le lehetett volna ellenőrizni, s így újra lehetett volna számolni, így nem lett volna pontvesztés. 

Úgyhogy BECSLÉSRE FEL! 

Megjegyzések

Letölthető ajándék munkafüzet

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Egy újabb hiba a felkészülés során

Sok tanítványomnál előfordult már ez a súlyos hiba, amit elkövettek. Főleg olyanoknál, akik maximális eredményre akarnak törekedni, hogy minél jobban sikerüljön a felvételi, s nem veszik észre, hogy ez nem fog jó eredményre vezetni a továbbiakban. Ezt a hibát pedig a pontozásnál lehet elkövetni, mégpedig az egyik "kedvenc " mondatom miatt, ami ez: "Ha a felvételiző a feladat megoldása során valahol hibásan számolt, akkor arra az itemre nem kap pontot, de ha azzal az értékkel helyesen számolt tovább, akkor a megfelelő pontokat kapja meg." Miért is mondom azt, hogy ez probléma? Mert ezáltal önámításba esnek a diákok, hogy milyen jó felvételiket írnak, "Írtam egy 32 pontosat". Közben pedig, amikor átnézem ez nem is 32 pontos , hanem sokkal kevesebb, hisz nem jött ki a jó eredmény. Nem tudom, hogy ez miért van a felvételiben, vagyis csak sejtem, mert ha ez nem lenne, még rosszabb eredmények születnének....s így próbálnak kicsit kompenzálni Nem igazán

A ceruza nem a barátod

A felvételi felkészülés során az egyik nagy ellenséged lehet a ceruzád. Igen, sajnos jól olvastad, a ceruzád. Számos diák van, akik ceruzával dolgoznak a feladatok megoldása közben. Sőt még az iskolában is még a ceruzát használják matekórán, amit nem tartok jónak, mert középiskolában mindig tollal kell írni, így ideje elkezdeni átszokni a toll használatára. Sok diákomnál tapasztalom, hogy nem úgy teljesít egy feladatot, mintha tollal oldaná meg. Hogy miért is van ez, itt összeszedtem pár dolgot: Miért is jó ha ceruzát használunk? mert tiszta, rendezett képet kapunk a feladatnál olyan, mintha tökéletes lenne a feladat megoldásunk, nem látszik, hogy hibáztunk ha hibázunk, akkor könnyedén kijavíthatjuk.  Véleményem szerint, miért is rossz, ha ceruzát használunk? azt mutatja, hogy mi mindig tökéletesen dolgozunk nem lehet nyomon követni a fejlődést a feladatoknál ha tanárhoz jársz, nem tud segíteni abban, hogy mit fejlesszél, mert nem látja, hogy hol szoktál hibáz